Галичина.Інфо

Мушка-паразит змушує бджіл втікати з вулика

Мушка-паразит змушує бджіл втікати з вулика Личинки мікроскопічних мушок-горбаток можуть по праву носити звання ідеальних шпигунів серед комах – вони непомітно проникають в бджолиний вулик всередині тіла робочих бджіл, "зомбують" їх і залишають ворожу цитадель верхи на своїй жертві. Мушки-горбатки з роду Apocephalus належать до числа так званих "паразитоїдів". Дорослі особини таких комах поводяться як звичайні хижаки, при цьому їх личинки живуть усередині інших живих істот, чиїми тканинами вони харчуються і яких, зрештою, вбивають. До їх числа належать наїзники, багато ос і мушок, а також рідкісні види жуків.

Джон Хафернік з університету штату Каліфорнія в місті Сан-Франциско (США) випадково відкрив новий вид паразитичних мушок з цього роду, збираючи корм для богомолів зі своєї колекції в околицях будівлі університету. Вчений помітив бджолиний вулик і зловив кілька робочих самок, яких він помістив у банку.
"Будучи типовим забудькуватим професором, я залишив бджіл в ємності і забув про їхнє існування. Коли я глянув на банку наступного разу, я побачив лялечки мушок, що оточують трупики бджіл", - пояснив автор відкриття.
Хафернік і його колеги почекали, поки їх нові підопічні вилупляться, після чого вони проаналізували їх анатомічну будову. Новий вид паразитичних мушок виявився раніше невідомим представником роду мушок-горбаток – Apocephalus borealis.

Потім вчені спробували з'ясувати, як ведуть себе бджоли при зараженні личинками горбаток і як їх потомство виживає при виході з тіла комахи-господаря у ворожому їм вулику.
Ентомологи спостерігали кілька тижнів за бджолами з довколишніх вуликів, де виросли особини, в яких Хафернік виявив личинок мушок. Виявилося, що частина робочих бджіл проявляла нездоровий інтерес до джерел яскравого світла в нічний час. Вони безладно кружляли навколо них доти, доки у них не вичерпувалися сили.
Вчені зловили кілька бджіл і препарували їх. Виявилося, що всередині робочих особин ховалися личинки мушок на останніх стадіях розвитку.
"Поспостерігавши за бджолами достатній час, ми помітили, що частина живих особин почали повзати по колу, не звертаючи уваги на оточуючі їх перешкоди. Як правило, вмираючи, бджоли завмирають на місці і, в деяких випадках, згортаються в клубок. Заражені бджоли були все ще живі, але вони не могли стояти на ногах. Тим не менш, вони намагалися робити кроки і падали – це дуже сильно нагадувало дії "класичних" зомбі", - пояснив один з авторів роботи Ендрю Кор з університету штату Каліфорнія.

Як зазначають Хафернік і його колеги, такі бджоли ніколи не поверталися назад у вулик і досить швидко вмирали, вичерпавши всі запаси енергії. Причини їх втечі не надто зрозумілі – цілком можливо, що личинки мушок порушують роботу біологічного годинника бджоли, що змушує її покинути вулик і вести себе подібно до зомбі. З іншого боку, не можна виключати й того, що здорові члени вулика виганяють заражених особин через їх "буйну поведінку" або відсутність повного набору хімічних сигналів, якими обмінюються комахи.

У більшості випадків мушки заражали бджіл не тільки своїм потомством, але і вірусом DWV і грибком виду Nosema ceranae, які зв'язуються з епідемією так званого "синдрому руйнування колоній". У США і Європі в багатьох вуликах всі робочі бджоли різко покидають своє житло і залишають королеву напризволяще з малозрозумілих причин, серед яких одними з головних підозрюваних вважаються віруси і грибки, що розноситься кліщами і мушками.

Механізм зараження бджіл поки залишається невідомим – для його вивчення біологи планують налагодити систему безперервного відеоспостереження, а також мають намір зловити кілька комах, прикріпивши до них мініатюрні радіодатчики.

Рекомендовано до перегляду:

» » » Мушка-паразит змушує бджіл втікати з вулика

топ

  Цей день в історії.
  24 січня:

  Сьогодні немає свят та памятних дат.
 • dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • Усі права застережено.
  Передруки без зворотнього посилання заборонено.
  galychyna.info © 2010-2014