9 лютого у польському місті Кракові відбулася церемонія поховання лауреата Нобелівської премії з літератури Віслави Шимборської. Видатна письменниця померла 1 лютого у своєму домі уві сні. Їй було 89 років.Попри прохання Шимборської про скромне поховання, до Кракова прибули державні чільники та прихильники її поезії.
У світській церемонії взяли участь президент Броніслав Коморовський, прем’єр-міністр Дональд Туск, спікери cейму та cенату, міністри, парламентарії та представники органів місцевої влади. В останню дорогу Шимборську провели сотні мешканців Кракова.
Згідно із заповітом її поховано у родинній гробниці на Раковицькому цвинтарі. Під час супроводу урни з порохом аж до вечора на цвинтарі звучали улюблені пісні Шимборської у виконанні джазової вокалісти Елли Фіцджеральд.
А опівдні, замість традиційної мелодії, яку грає трубач на вежі Собору Пресвятої Марії Діви у центрі міста, прозвучав фрагмент пісні на слова Віслави Шимборської Ніщо не буває двічі.
"Моцарт поезії"Віслава Шимборська народилася у 1923 році. Уперше її вірші було опубліковано у 1945 році на сторінках краківської газети Dziennik Polski. Шимборська писала також для інших польських газет та літературних журналів.
Сімома роками пізніше видала першу збірку поезії. Загалом їх є більше двадцяти. Її вірші перекладено на понад 40 мов. Українською вірші польської поетеси перекладали, зокрема, Дмитро Павличко та Григорій Кочур.
За свою творчість Шимборська у 1996 році отримала Нобелівську премію з літератури за "поезію, яка з іронічною точністю проявляє історичні та біологічні явища в контексті реальності людства". Її в одному з відгуків назвали поетичним відповідником Моцарта.
Державні та літературні відзначення не вплинули на її характер. Шимборська й надалі залишалася простенькою і скромною жінкою.
Високо цінувала творчість українських письменників. Разом з польським письменником Чеславом Мілошем, також лауреатом Нобелівської премії, організувала у Кракові зустрічі письменників зі Сходу і Заходу.
Рекомендовано до перегляду:
Лауреат Нобелівської премії з літератури, польська поетеса Віслава Шимборська, померла в середу, 1 лютого, в своєму будинку, у віці 88 років. Про це повідомили польські ЗМІ. Впродовж кількох останніх місяців поетеса хворіла, а в листопаді минулого
В Осло сьогодні відбудеться церемонія вручення Нобелівської премії миру, яку цього року розділили між собою три жінки. Лауреатами премії стали президент Ліберії Елен Джонсон-Серлін, ліберійська правозахисниця Лейма Гбові й активістка з Ємену
У цьому році найпрестижніша премія світу в галузі архітектури - Прітцкерівська - була присуджена португальцю Едуарду Соуту де Моурі, який за перемогу отримає грант у $ 100 тисяч і бронзову медаль...
Нобелівський комітет закликав Китай випустити Лю Сяобо, цьогорічного лауреата премії миру. Сьогодні в Осло на церемонії його представляв порожній стілець, адже китайський дисидент сидить у тюрмі. Проти присудження Лю Сяобо високої нагороди рішуче
Нобелівська премія миру, присуджена у цьому році китайському дисиденту Лю Сяобо, не буде вручена її лауреатові. Справа у тому, що сам Сяобо знаходиться у в’язниці, а за нього отримати нагороду нема кому.