Галичина.Інфо

Документи Карпатської України виклали в Інтернеті

Документи Карпатської України виклали в Інтернеті Центр досліджень визвольного руху у відкритому доступі на сайті Електронного архіву avr.org.ua розмістив підбірку маловідомих документів про події у Карпатській Україні у 1938–1939 роках. Доступними стали 24 документи українською, російською та угорською мовами, оригінали яких зберігаються у Галузевому державному архіві СБУ та Архіві управління СБУ в Закарпатській області.

Як повідомили в прес-центрі Центру досліджень визвольного руху, в документах описується існування Карпатської України як автономної республіки у складі Чехословаччини (жовтень 1938 — 14 березня 1939 року) і незалежної держави (березень 1939 року): діяльність уряду, політичної організації «Українського національного об’єднання» (УНО) та збройних загонів Організації народної оборони «Карпатська Січ» (ОНОКС).

Кандидат історичних наук Олександр Пагіря, дослідник історії Карпатської України, зазначає, що виявлені в кількох оперативних справах МҐБ внутрішні документи Карпатської Січі є унікальними. «Раніше вважалося, що архів Головної команди спалили самі січовики перед відступом з Хуста 16 березня 1939 року, адже ці документи могли потрапити до рук угорської жандармерії і стати базою для подальших репресій», - зазначив він.

Як розповів співробітник проекту «Електронний архів визвольного руху» Андрій Вівчар, який працював з цієою колекцією, особливо цікава інформація подана у матеріалах, вилучених 23 травня 1952 року МҐБ у заарештованого Степана Гірняка із села Сторожниця Ужгородського району. Документи належали його родичу Івану Костику — коменданту Перечинської окружної команди «Карпатської Січі».

«Оригінали були знищені, але залишились виписки із них, перекладені російською мовою, — говорить Андрій Вівчар. — Серед іншого, у них можна знайти списки старшин Перечинської окружної команди "Карпатської Січі", членів окружного проводу Українського національного об’єднання та січових провідників по селах, накази про оголошення подяки окремим січовикам, надання старшинських рангів тощо».

Ознайомитися з колекцією можна на сайті Е-архіву за посиланням.

Відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 11001 документа.
» » » Документи Карпатської України виклали в Інтернеті

топ

  Цей день в історії.
  26 січня:

  Сьогодні немає свят та памятних дат.
 • dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • Усі права застережено.
  Передруки без зворотнього посилання заборонено.
  galychyna.info © 2010-2014