Галичина.Інфо

Львів побачив колекцію Мирона Левицького, яка приїхала з-за океану

Львів побачив колекцію Мирона Левицького, яка приїхала з-за океану Унікальна спадщина відомого Галицького живописця, графіка, письменника та журналіста Мирона Левицького чотири роки тому повернулася в його рідний Львів. У 2009 році дружина Мирона Левицького Галина подарувала музею збірку унікальних творів чоловіка з Канади. 77 експонатів – це живопис, ілюстрації до дитячих книг та листівок чоловіка, каталоги його персональних виставок. До 100-річчя від дня народження митця музей показав ці твори. Сьогодні, 14 листопада, Національний музей у Львові ім. А. Шептицького вперше представив її публіці.

Мирон Левицький (псевдонім: LEV) – Галицький художник, графік, ілюстратор, журналіст, письменник. Народився 14 жовтня 1913 року у м. Львові. З 1931 до 1933 року навчався у Мистецькій школі О. Новаківського; між роками 1933-1934 студіював графіку в Академії красних мистецтв у Кракові. Повернувшись до Львова, працював у видавництві «Батьківщина» ілюстратором книжок, звідки й почався його творчий шлях майстра гравюри. Протягом 1938-1939 видавав і редагував місячник «Ми і світ».

Під час першої радянської окупації працював художником Археологічного відділу Академії наук та Історичного музею у Львові: у цьому часі досконало вивчив архітектуру Львова, багату колекцію старовинних ікон, стиль яких пізніше став домінантним елементом його творчої манери.
За німецької окупації в 1942-43 працював в Українському видавництві, викладав у Мистецько-промисловій школі у Львові.
У 1943-1944 був військовим кореспондентом газети «До перемоги» Української дивізії зброї СС «Галичина».

З табору біженців в Австрії 1949 року емігрував до Канади, де у Вінніпегу працював редактором гумористичного часопису «Комар» (1949-1950) і одночасно до переїзду у 1954 році в Торонто – художнім редактором у видавництві Івана Тиктора.
У Торонто М.Левицький став мистецьким керівником кіностудії «Орбіт», метою якої було зафіксувати й зберегти на кіноплівці документальні матеріали про українські поселення у різноманітних закутках (місцинах, куточках) світу. Завдяки роботі на кіностудії він багато подорожував. Враження від цих подорожей пізніше лягали на його полотна.

Два роки проведені в Парижі стали визначальними для формування його мистецького модерного стилю, в якому домінували кольорові геометричні площини, з яких компонувалися майже готичні зображення на його картинах. 1958 р. у галереї «Рор Вольмар» (Galerie Ror Valmar) відбулася його перша самостійна виставка, яку прихильно оцінили французькі критики. Інші його персональні виставки експонувалися в Торонто (1961, 1963, 1964, 1973, 1976, 1978), Ватерлоо (1965), Нью-Йорку (1964, 1974), Детройті (1972), Оттаві (1975), Едмонтоні (1977), Чикаго (1984), Львові (1991) і Києві (1992).

Картини Левицького вирізняються багатою гамою теплих кольорів, лінійною стилістикою форм, певною абстрактністю, широтою жанрового діапазону від портретів, урбаністичних пейзажів та краєвидів, через графіку, дереворити з історичною чи міфологічною тематикою до ікон та фресок на релігійні теми.
На полотнах зрілого періоду творчості Левицького зображені міста, країни, де він жив, працював чи які відвідував під час численних мандрівок: міста Західної Європи (Париж, Барселона, Единбург), мальовничі краєвиди Канади та Америки, екзотичні пейзажі Австралії, Індії, убогі поселення Мексики.
Протягом свого життя створив велику кількість екслібрисів, оформив та проілюстрував у притаманному лише йому графічному стилі понад 300 книжок і часописів, збагативши новими творчими здобутками український національний стиль книжкової графіки.

Своє глибоке розуміння релігійної тематики Левицький відтворив в іконах й монументальних розписах десяти українських церков Північної Америки та Австралії. Тут він показав себе прихильником модернового сакрального мистецтва позбавленого обмежень традиційного українсько-візантійського стилю.
Зокрема, М.Левицький – автор усіх картин і фресок української католицької церкви св. Андрія в Lidcombe (Австралія) (1979-1980). За його кольористично яскравим дизайном ікони іконостасу виконані з кольорового скла, оправленого у скловолокно. Ним розписана, оздоблена іконами й фресками церква св. Володимира в Канберрі, збудована в ознаменування тисячоліття Хрещення Русі і названа іменем хрестителя Русі київського князя Володимира.
У його доробку сотні олійних картин, дереворитів, ікон та фресок: майже у кожному творі бриніла ностальгія за рідною землею, яка проростала бодай незначними паростками української спадщини. 1982 року побачила світ його збірка оповідань «Ліхтарі»: майже всі оповідання присвячені довоєнному Львову й просякнуті ностальгією за містом його дитинства та юності.

Помер Мирон Левицький 17 липня 1993 року в Торонто, де і був похований.

Рекомендовано до перегляду:

» » » Львів побачив колекцію Мирона Левицького, яка приїхала з-за океану

топ

  Цей день в історії.
  5 грудня:

  1918 — проголошено Руську Народну Республіку Лемків.

  1918 — почалися бої за Хирів між військами УГА та польськими частинами.
 • dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • Усі права застережено.
  Передруки без зворотнього посилання заборонено.
  galychyna.info © 2010-2014